HK-bloggen på Hultsbergsskolan

Här bloggar vi om vad som händer på Hkk:n på Hultsbergsskolan i Karlstad. Vid tangenterna sitter jag, Charlotte, som är undervisande lärare, och även ibland en gästskrivare i form av eleverna. Trevlig läsning!

Prov åk 6 v.20

Publicerad 2016-05-11 10:11:07 i allmänt, Åk 6,

Provet handlar om: 

• Ungas ekonomi, sparande ock konsumtion.

• Jämförelser av några vanliga varor, till exempel utifrån jämförpris och miljöpåverkan.

 

Detta har vi pratat om under lektionstid:

Ekonomi

Ordet ekonomi betyder hushållning med resurser. Pengar är en resurs. Pengar är för de flesta en begränsad resurs. Det innebär att vi bara har en viss summa pengar att röra oss med varje månad.

 

Låna och spara

För att låna pengar eller handla på kredit måste man vara 18 år. Att handla på kredit innebär att man får en vara eller tjänst och betalar för den i efterhand.

 

Det kostar alltid att långa pengar.

Ränta kallas kostnaden för att låna pengar. SMS-lån har alltid hög ränta. Ex. om man lånar 500 kr får man kanske betala tillbaka 600 kr en månad senare.

 

Om man inte betalar sina räkningar kan Kronofogden komma hem till dig och ta saker eller ta en del av lönen.

Att spara pengar är bra inför framtiden. Om man sätter in pengar på banken får man ränta, det vill säga man får lite extra pengar.

 

Konsumtion

betyder förbrukning. Alla människor som handlar är konsumenter.

Vi kan konsumera varor och tjänster. Ex. på varor som konsumeras är mat, kläder. Ex. på tjänster som konsumeras är att klippa sig och åka tåg.

Inkomster - pengar man får in till hushållet, ex. lön och barnbidrag

Utgifter - pengar man gör av med, ex. mat, kläder, räkningar

 

Utgifter kan vara fasta eller rörliga.

Fasta utgifter - samma varje månad, ex. hyra och försäkringar

Rörliga utgifter - olika varje månad, ex. mat och kläder.

 

För att hålla koll på sina pengar kan man göra en budget.

Budget är en sammanställning av alla inkomster och utgifter under en viss tid. För att få ekonomin att gå ihop gäller det att det är balans mellan inkomsterna och utgifterna.


Jämförpris

Jämförpriset finns till för att hjälpa dig att se vilken av ungefär likadana varor som är billigast. Än så länge är jämförpris vanligast på mat och dryck. Priset räknas då ut per kilo eller liter. 

 

 

Kommentarer

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Charlotte Björk

Hej! Denna blogg startade i januari-16. Jag heter Charlotte och arbetar som hem-och konsumentkunskapslärare på Hultsbergsskolan i Karlstad.Här publicerar jag lektionsplaneringar och inlämningsuppgfiter, vad vi gör samt massa olika recept.

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela